1. díl - úvod
Život není pouze práce, občas je třeba se i trochu pobavit, když venku není zrovna perfektní počasí, nebo se vám prostě nechce nic moc dělat může být ta pravá chvíle něco si zahrát. Nemám teď zrovna na mysli Člověče nezlob se!, ani žádnou karetní hru, ale nějaký ten titul dostupný na herní konzole, a právě jim bude věnován dnešní článek.
Specifikace
Herní konzole je zařízení na principu počítače, které je optimalizováno pro účel hraní her. Zařízení se rozdělují do tří skupin:
Úvod -– nejběžnější, nejbližší PC, obvykle se jedná o „krabičku“, kterou je potřeba připojit k TV, případně k internetu, dnes je většinou vybavena optickou mechanikou, USB porty a čtečkou paměťových karet
Kapesní – jedná se o zařízení kompaktních rozměrů vybavené LCD, baterií a ovládacími prvky, proto je možné jej používat prakticky kdekoliv
Jednoúčelové – konzole, která je optimalizována na jednu konkrétní aplikaci (hru), kterou má nahrnou v paměti
Historie
Počátky herních konzolí se datují někde kolem začátku 70.let meinulého století, tehdy se jednalo většinou o jednoúčelové videohry jako například Atari Pong, nebo barové herní automaty. Celý fenomén se pak dále vyvíjel přes první 8, 16 a 32 bitové systémy a do dnešní podoby, kdy jsou na trhu tři velcí hráči se svými produkty.
Nintendo
Prvním z oněch hráčů je společnost Nintendo, která v roce 2006 přišla se současnou vlajkovou lodí, konzolí Wii. V době svého uvedení se jednalo po stránce ovládání o naprosto revoluční věc. Ke konzoli je možné připojit pohybový ovladač (Wii Remote), který reaguje na pohyby v prostoru a na namíření na obrazovku. Ovladač lze tedy občas považovat za golfovou hůl, jindy třeba za volant, nebo ping-pongovou pálku. I když má Wii znatelně nižší výkon, než konkurence (Xbox360, PlayStation 3) jedná se zatím o nejprodávanější konzoli. Zařízení je vybaveno DVD mechanikou, dvěma USB porty, Wi-Fi a slotem na SD karty. Díky zmíněnému vestavěnému Wi-Fi je možné zařízení připojit k internetu, touto cestou je možné aktualizovat fw, hrát s více hráči (multiplayer), prohlížet internet pomocí prohlížeče Opera, nebo třeba používat službu WiiConnect24.
Závěr
Tak máme za sebou lehký úvod do světa herních konzolí, v dalších dílech tohoto miniseriálu se budu věnovat dalším výrobcům a jejich současným produktům.
Ondřej Pařízek
31.7.2011