Díl druhý – Gmail
Základní Charakteristika
Gmail je bezplatná e-mailová služba od společnosti Google, která uživateli poskytuje webové služby (webmail = přístup do vaší schránky pomocí webového prohlížeče) pomocí protokolů POP3 a IMAP.
Byl zprovozněn v roce 2004 (přístup pouze přes pozvánku, podobně jako dnes Google+ - více o Google+ v dalších dílech), od roku 2007 pak byla zprovozněna veřejnosti první betaverze. Ta poskytovala schránku o velikosti 1 GB (což mnohokrát převyšovalo ostatní poskytované schránky), která se do dnešního dne rozrostla na více než 7 GB a neustále se zvětšuje (cca o 3 MB za den).
Gmail je naprogramován s použitím technologie AJAX, která umožňuje funkce, jakými jsou kontrola pravopisu, použití klávesových zkratek či příjem RSS zpráv.
Gmail běží na linuxovém serveru Google GFE/1.3 a podporuje většinu dnešních prohlížečů.
Organizace
Gmail se pyšní skvělým vyhledáváním. Při vyhledávání se dají použít i nezdokumentované operátory jako např. „language:russian“, které vám mohou velice usnadnit práci. Výsledek hledání obsahuje mnoho informací - hledané výrazy ve zprávě, odesílatele, umístění zprávy a také datum přijetí.
Pomocí filtrů (>nastavení>Filtry) si uživatel může poštu třídit podle daných kritérií, např. podle textu zprávy či podle adresy odesílatele. Usnadní to práci s poštou - Gmail pak podle daných filtrů zachází s poštou (maže ji, archivuje, označuje hvězdičkou atd.).
Při komunikaci probíhá sdružování zpráv - pokud si pošlete více zpráv s jedním kontaktem, Gmail vám je automaticky seřadí za sebe (nejnovější na konec). Také dokáže zprávy opatřit štítky (>nastavení>Štítky), ty pomáhají např. při vyhledávání.
Kontakty
Stačí poslat zprávu na libovolnou adresu a Gmail vám ji automaticky zařadí do kontaktů. Samozřejmě můžete si ji tam přidat i obvyklým způsobem. Pokud již máte adresu v kontaktech, můžete ji dále editovat a také z kontaktů tvořit skupiny (rodina, přátelé, ...).
Pokud jste dříve používali jinou e-mailovou schránku, či e-mailový klient, není problém si kontakty importovat přímo do vašeho Gmailového účtu, nebo je dokonce zesynchronizovat s mobilním OS Andorid (více o Androidu v dalších dílech).
Psaní zprávy
Velkou výhodou při psaní zprávy je její automatické ukládání. Pokud píšete delší zprávu, každou minutu se vám průběžně uloží do konceptů a tak je zabráněno ztrátě dat při náhlém výpadku počítače, internetu či prohlížeče. Je možno pozměnit styl zprávy přímo v okně, ve které ji píšete, a to změnou velikosti či barvy písma, jeho stylu, zarovnání, ...
Zabezpečení
Gmail používá šifrování TLS (transport layer security), které omezuje riziko odposlouchávání vaší komunikace třetí stranou.
Poskytuje výborný filtr nežádoucí pošty (spamu), díky němuž vaše doručená pošta zůstane přístupna pouze pro vámi požadované zprávy. Stačí kliknout u zprávy na označit jako spam a automaticky bude pošta z této adresy ukládána do záložky spam (která se po 30ti dnech automaticky smaže, takže se jí vůbec nemusíte zabývat).
Kontroluje se také příloha v poště, která je prověřována proti virům (pokud je příloha zavirovaná, Gmail vir odstraní a otevře "čistou" přílohu). Nedovoluje se posílání spustitelných souborů a kontrolují se také zabalené soubory (formáty .rar, .zip a jiné).
Integrace
Pod záštitou Gmailu běží také několik jiných aplikací, například Google Chat (umožňující rychlou komunikaci s lidmi z vašich gmailovských kontaktů - >nastavení>Chat) nebo Google Talk (hlasová komunikace).
Dále jsou zde integrovány služby Google Calendar, Google Docs a příjem novinek z RSS kanálů - funkce Webové výstřižky (>nastavení>Webové výstřižky).
Více o těchto službách najdete v některém z dalších dílů z názvem Google Apps.
Přechod na Gmail
Pokud jste v minulosti používali jinou schránku, nezoufejte - přechod na Gmail je totiž otevřen i této možnosti. Jak již bylo zmíněno, můžete si importovat své staré kontakty a nastavit (>nastavení>Účty a import) adresy, ze kterých se vám má přeposílat pošta či z této adresy poštu naopak zasílat. Nemusíte tak oznamovat svým známým, že máte novou schránku - vše vám bude chodit na váš gmailový účet. Můžete tak pomocí jednoho účtu spravovat hned několik e-mailových ůčtů či už samotného Gmailu, nebo jiných poskytovatelů (Seznam, Centrum, ...).
Kromě jiného, v nastavení si můžete nastavit jazyk (dnes Gmail podporuje většinu jazyků, včetně češtiny a slovenštiny), motiv/vzhled Gmailu, přednastavit si automatické zprávy pro Offline režim (v případě že jste dlouho bez přístupu k internetu), či váš e-mailový podpis, obrázek, ... (>nastavení>Obecné).
Zajímavosti na závěr
V nastavení>Laboratoř je mnoho zajímavých a mnohdy zábavných aplikací, které většinou tvoří sami uživatelé či programátoři Gmailu, aby rozveselili vaši gmailovou schránku. Tyto aplikace zatím nejsou dotaženy do konce, proto jsou nabízený jako betaverze k aktivování v nastavení. Kromě her, přídavných tlačítek, které usnadňují práci s poštou, či náhledovými okny zde můžete najít i takové perly, jakou je například aplikace Růžové e-mailové brýle. Tato nevinná aplikace vám zabrání v posílání "víkendových večerních zpráv". Zpráva, kterou pošlete o víkendu pozdě v noci, může být užitečná, ale již další ráno toho můžete litovat. Vyřešte několik jednoduchých matematických příkladů a buďte připraveni. Nebo se dobře vyspěte a zkuste to ráno znovu
Miloš Blata
1.8.2011