4. díl – Grafická karta
Testování grafických karet není mezi běžnými uživateli PC moc rozšířené, s trochou nadsázky si na své přijdou převážně hráči náročných FPS her, kteří svoje grafické karty přetaktovávají na maximum. I pro běžného uživatele může být zajímavé si otestovat bezproblémový chod své grafické karty, případně umět rozeznat problémy se stabilitou, které grafická může způsobovat.
1. Ilustrace: Radeon HD 5770 - herní grafická karta do PCI-e 16x slotu
Problémy s grafickou kartou typicky nastávají při jejím vytížení, což může být:
-
Hraní náročných her
-
Přehrávání videa ve vysokém rozlišení
-
Výpočty pomocí grafické karty (GP-GPU)
Typickými problémy pak jsou:
-
Rozpadlý obraz (artefakty)
-
Poblikávání obrazu
-
Pád systému (počítač běží, ale monitor nic nezobrazuje)
-
Pád počítačové hry do operačního systému
-
Restart počítače
Příčin problému může být celá řada, protože moderní grafické karty jsou hodně komplexní. Nicméně za artefakty mohou převážně paměti grafické karty. Zbytek problémů obvykle způsobuje: selhání napájecí kaskády, nedostatečné napájení zdrojem, přehřátí, mechanicky poškozené jádro, vadný ventilátor, případně i vadné spojení BGA jádra grafické karty s deskou plošného spoje (viz kauza nVidie).
2. Ilustrace: Typický příklad artefaktů v obraze
Jak ale odhalit, že za nestabilitou PC opravdu stojí grafická karta? Počítačové hry vytěžují celé PC, takže v této úloze neobstojí. Naštěstí existuje mnoho nástrojů, které mohou pomoci. Osobně mám nejlepší zkušenost s programem FurMark. Dále lze například použít OCCT, ATITool a GPUTool.
3. Ilustrace: Testovací obrazovka programu FurMark
Zpět k FurMark, pro co nejlepší odhalení nestability grafické karty doporučuji při spuštění použít následující nastavení:
-
Run Mode
-
Stability test
-
Log GPU Temperature
-
Xtreme burning mode
-
Post FX
-
Window Params
-
Fullscreen
Nyní již stačí zmáčknout tlačítko „Go!“ a vyčkat několik hodin na výsledek testování. Pokud jsou s grafickou kartou opravdové problémy, tak můžete očekávat artefakty v obraze, nebo jiné projevy nestability už do půl hodiny. Pro opravdové zátěžové testování přetaktované karty ale doporučuji až 5 hodin testu.
V případě nestability nemusí být problémová komponenta počítače pouze grafická karta, ale i napájecí zdroj, který bývá velmi vytížen.
Na závěr pár doporučení pro přetaktování grafických karet
-
Při přetaktování pamětí grafické karty se řiďte artefakty, obvykle nastavuji frekvenci pamětí 10 MHz pod hranici kdy se začínají objevovat první artefakty
-
Přetaktování jádra grafické karty je obtížnější a v případě že danou frekvenci jádro nezvládá, tak obvykle dochází k výpadkům obrazu. Pamatujte, že vyšší frekvence je obvykle vykoupena navýšením napájení a tedy i nárůstem spotřeby. Pro určení cílové frekvence lze využít recenzi dané grafické karty, nebo zkušenosti uživatelů z diskuzních fór.
-
Přetaktování grafické karty obvykle značně zvyšuje riziko že karta odejde do věčných lovišť, proto přetaktovávejte s rozumem, u grafických karet které na to mají potenciál a mají dostatečné chlazení.
-
Přetaktovávání provádíte na vlastní nebezpečí a vystavujete se riziku ztráty záruky
-
Grafickou kartu lze i podtaktovat, což lze využít pro snížení spotřeby PC.
Mgr. Radek Šembera
v Brně 15.7.2011