nazev

Servis PC a notebooků

 

Recenze Asus WL500G Premium


Každý určitě někdy myslel na to, že si doma postaví vlastní počítačovou síť. Málokdo by v této úvaze opomněl bezdrátové technologie, připojení síťové tiskárny, webkamery nebo síťového úložistě. Mě velmi zaujalo všestranné zařízení od spol. Asus a to konkrétně Asus WL-500g, které dokáže splnit i ty nejnáročnější požadavky bez toho, aby Vám doma muselo hučet stolní PC.

 

Co se týče vstupů a výstupů, Asus Vám nabídne čtyři konektory RJ-45 s označením LAN pro připojení do lokální sítě, port RJ-45 s popiskem WAN, tlačítko Restore pro resetování Routeru, dva USB porty, tlačítko EZSetup, které dovoluje rychlou konfiguraci bezdrátových sítí, zdířka DC in jako vstup pro napájecí adaptér.

 

Technické parametry

Asus WL-500gP je přístupový bod a router pro bezdrátové sítě standardu IEEE 802.11g/b. O tom, že se jedná opravdu o multifunkční zařízení, svědčí zabudovaný tiskový server a podpora připojení USB periférií, jako například USB externího pevného disku, USB webkamery,Usb zvukové karty, CDMA/3G modemu, případně dalších zařízení připojeníných přes převodník (USB/RS232).

 

Podporován je standard 802.11g, jehož přenosová rychlost je až 54 megabitů za sekundu. Zařízení funguje mimo jiné jako čtyřportový 10/100 Ethernet switch. Pro připojení modemu k routeru můžete využít WAN konektor RJ-45, nebo port USB (k dispozici jsou dva USB 2.0 porty).

 

Vestavěná nezávislá invertní F-PCB anténa a externí odpojitelná dipólová anténa (R-SMA konektor), kterou lze nahradit výkonnou externí anténou, zajišťují dobrou kvalitu signálu. Asus WL-500gP dokáže pracovat jako přístupový bod a most zároveň, a tak se hodí i na budování rozsáhlejších WiFi sítí například ve školách, hotelech nebo firmách.

 

Pro bezpečnější přenos dat podporuje zařízení šifrování WPA a WEP (64 nebo 128-bitové šifrování). Lze také nastavovat možnost přístupu podle MAC adres, zabudován je i DHCP server, dvojnásobný firewall (NAT, SPI) a další. Externí pevné disky, jež můžete připojit pomocí portů USB, je možné sdílet v síti i na internetu pomocí vestavěného souborového serveru Samba.

 

Asus také podporuje funkci WMM (QoS), která priorizuje pakety dat (video, hudba/zvuk). Typickou aplikací, která WMM využije, je VoIP, jehož funkce zajišťuje vyhrazené přenosové pásmo díky upřednostnění paketů. Dále má toto zařízení funkci Download Machine, díky které může stahovat soubory z internetu bez zapnutého PC (http/ftp/bittorent a další) a dokáže i streamovat audio i video.

 

V příštím díle si řekneme, proč je tento router tolik oblíbený díky možnosti nasazení upraveného firmwaru s OS Linux a postupně o připojení jednotlivých periferií od externího disku, webcamery, USB klavesnice, po modul měření teplot či jak proměnit Váš Asus500gP na funční zabezpečovací dohledový systém.

 

Jakub Valíček

27.6. 2011 Brno

 

Použité zdroje :

http://koppel.cz/cdmawifi

http://wl500g.info/

http://cooper.regionaliste.cz/