Pomalý počítač? Co s tím? (2. díl)
V předchozí části jsme se věnovali odstranění nepotřebných programů a správě spouštěného softwaru při startu počítače. Dnes se blíže podíváme na defragmentaci disku.
Defragmentace disku
Při odstraňování souborů z disku a přidávání nových souborů dochází k rozptýlení částí jednotlivých souborů na různých místech disku. Tento proces se nazývá fragmentace. Jejím výsledkem je z dlouhodobého hlediska snížení výkonu diskových operací a zpomalení přístupu na disk.
Disk se fragmentuje při instalaci softwaru, vytváření a odstraňování souborů nebo stahování souborů z internetu. Operační systém ukládá soubory na první větší souvislé místo, které je pro daný soubor dostatečně velké. Pokud požadované místo na disku není dostatečně velké, počítač uloží největší část souboru do největšího dostupného místa a zbývající část ukládá postupně do dalších míst. Když je už velká část disku využita uloženými soubory, většina souborů se začne ukládat po částech na různá místa disku.
Je tedy logické, že pokud máte věci rozházené po celé pokoji, bude se vám něco těžší hledat, jako když to budete mít pěkně naskládané v poličkách. I v jednom i v druhém případě danou věc najdete. Jde jen o to, po jakém čase. Pojďme proto uklízet.
Proces úklidu na disku počítače se nazývá defragmentace disku. Jeho úkolem je analyzovat disk a konsolidovat fragmentované soubory a složky tak, že každý obsadí jedno souvislé místo. Výsledkem je mnohem rychlejší přístup k souborům a složkám a efektivní ukládání nových. Při této akci je také analyzován volný prostor na disku, čímž se předchází fragmentaci nových souborů.
Čas potřebný k defragmentaci závisí na velikosti disku, množství a velikosti souborů na disku, množství fragmentů a dostupných systémových prostředků.
Program Defragmentace disku spustíte zadáním Start / Programy / Příslušenství / Systémové nástroje / Defragmentace disku. Grafické uživatelské rozhraní nenabízí mnoho možností, zobrazí však informace o názvu, systému souborů, kapacitě a volném místě jednotlivých disků a nabídne vám možnost jejich jednotlivě analyzovat nebo defragmentovat.
Defragmentaci disku spustíte kliknutím na tlačítko Defragmentovat, před samotnou defragmentaci se však provede ještě analýza abyste mohli proces defragmentace disku sledovat i graficky a porovnávat počáteční a průběžný stav rozložení souborů na disku.
Ať už je nasazení vašeho počítače jakékoliv, nežádoucí fragmentaci svazků se nevyhnete, pamatujte proto na pravidelnou defragmentaci.
Šimon Derevjanik
1.8. 2011