Testování stability PC - operační paměť

3. díl – Operační paměť

 

Ač to nebývá příliš obvyklé, tak někdy způsobuje nestabilitu PC i operační paměť. Často se s tímto jevem lze setkat v případě přetaktovaného PC, kdy jednotlivé paměťové buňky již nezvládají práci nad rámec specifikací. Ať už máte problémy se stabilitou přetaktovaného PC či nepřetaktovaného PC, tak Vám poradím jak lze jednoduše funkčnost paměti otestovat. Předsílám že se nebudu zabývat jednotlivými typy operačních pamětí, protože přístup k jejich testování je v zásadě stejný.

 

RAM operační paměť

1. Ilustrace: Příklad RAM modulů běžného stolního PC


Základním programem pro testy bude stejně jako v případě testování základní desky program OCCT. Zde doporučuji použít test „Linpack“ s nastavením „Max (90% free mem)“ kdy OCCT využije celých 90% dostupné operační paměti. Majoritní nestabilita se obvykle projeví do 30 minut, ale správný zátěžový test by měl běžet několik hodin.

 

Operacni pamet - chybova hlaska 

2. Ilustrace: Takto vypadá MemTest+ pokud najde problém se stabilitou operační paměti


Výhodou testování programem OCCT je možnost testů při běhu operačního systému, nevýhodou pak to, že operační paměť není testována v celém rozsahu. Proto v případě přetrvávajícího podezření doporučuji použít MemTest+. Jedná se o MS-DOS kompatibilní program, který instalovanou operační paměť testuje prakticky kompletně. Nevýhodou je, že ho nelze používat za běhu Windows. Ke spuštění MemTest+ doporučuji UltraBootCD což je sada různých testovacích nástrojů dostupná volně ke stažení ve formě ISO obrazu, který lze snadno vypálit na CD a následně z něho nabootovat a test spustit. Doporučuji paměti testovat minimálně dvě hodiny, ideálně 24 hodin.

 

Testovaci vypis z CPUZ

3. Ilustrace: Příklad výpisy typu operační paměti programem CPU-Z

 

V případě že je příčina nestability opravdu v operační paměti, tak lze doporučit pouze její výměnu. O přesnou identifikaci (nejen) typu paměti se obvykle velmi dobře postará program CPU-Z, potřebné informace najdete v záložce „Memory“ a „SPD“.

 

Mgr. Radek Šembera

v Brně 24.6.2011