5. díl – Napájecí zdroj
Tento díl budeme věnovat testování napájecího zdroje. Zdroj má naprosto klíčový dopad na funkčnost a stabilitu celého PC. Při koupi nového PC rozhodně doporučuji věnovat výběru zdroje zvýšenou pozornost. Obecně platí, že například se značkami Seasonic, Fortron, Cooler master, Nexus a Enermax nemůžete udělat chybu. Obloukem se vyhněte levným zdrojům (například značky: Eurocase, LC-Power, Trust, Redstar). Také lze doporučit výběr zdoje podle jeho efektivity, dobrým vodítkem je certifikace 80 PLUS, která zaručuje minimální účinnost zdroje.
1. Ilustrace: Seasonic SS400ET - spolehlivý zdroj do kancelářských PC
K testování počítačového zdroje zle přistoupit dvěma způsoby, přičemž dále se budeme věnovat tomu druhému.
-
Pořídit nebo postavit vlastní testovací stanici. To je ovšem cenově/časově nákladné a mohou si to dovolit jenom ti, kteří zdroje testují pravidelně. Jak taková testovací stanice vypadá se můžete podívat na stránkách The Tech Report, kde ji příznačně nazvali „The Beast“.
-
Testovat v domácích podmínkách s využitím klasického PC.
V domácích podmínkách pro testování zdroje musí posloužit obyčejné PC. Je vhodné aby takové PC bylo vybaveno energeticky náročnými komponentami (výkonná grafická karta, čtyř a vícejádrový procesor), ovšem není to podmínkou. Samotné testování stojí na předpokladu, že všechny komponenty testovacího stroje jsou naprosto stabilní. Pokud tedy máte nestabilní PC, zdroj vyjměte a nainstalujte do jiného PC, které problémy se stabilitou nemá.
Samotné testování je velmi jednoduché, stačí maximálně vytížit všechny komponenty testovacího PC. V praxi má největší odběr procesor a grafická karta, takže obvykle stačí vytížit je (nicméně vytížením dalších součástí PC chybu rozhodně neuděláte).
Pro vytížení procesoru doporučuji program OCCT (2. díl seriálu) a pro vytížení grafické karty postačí program Furmark (4. díl seriálu), použití obou programů jsem se věnoval v minulých dílech seriálu.
Mgr. Radek Šembera
v Brně 22.7.2011