Testování stability PC - základní deska

 

2. díl – Základní deska

 

Dle mých zkušeností může za většinu problémů se stabilitou PC základní deska, nebo napájecí zdroj. Základní deska je složitý několikavrstvý tištěný spoj poskytující počítači propojovací sběrnici, konektory a patice pro připojení základních i rozšiřujících komponent a ovládací obvody které to celé řídí. Ono je to ještě složitější, protože spousta dřívějších periferií je v základní desce již často přímo integrována, například: zvuková karta, USB řadič, SATA řadič, .. Je tedy jasné že se jedná o komplikované zařízení, které nelze snadno otestovat. Napájecí zdroj také nelze v domácích podmínkách odzkoušet samostatně a jeho zkoušení většinou probíhá maximálním vytížením všech komponent PC a tedy zatížením všech napájecích větví.

 

 

Zakladni deska

Ilustrace 1: Základní deska formátu ATX


Zpátky k základní desce. Vzhledem k tomu že se jedná o složité zařízení na které jsou napojeny veškeré ostatní komponenty PC, tak je její testování složité. Obecně platí pravidlo, že deska by se měla testovat s co nejméně připojenými komponentami. Pokud máte podezření na nestabilitu základní desky, tak jednoznačně doporučuji z PC před testováním odpojit vše zbytečné, například grafickou kartu (pokud je na desce či v procesoru přítomna integrovaná), zvukovou kartu, moduly operační paměti (až na jeden), pevné disky (až na systémový – pokud hodláte testovat z operačního systému) a všechny ostatní karty a rozšiřující mechganiky, včetně různých periferií (až na obrazovku, klávesnici a myš). Případně je vhodné disponovat náhradními a zaručeně funkčními komponentami kompatibilními s danou deskou jako je například procesor, operační paměť, grafická karta a napájecí zdroj. Jen poté co bude systém nestabilní i po výměně všech těchto komponent máte 100% jistotu že za problémy může základní deska.

 

Jak na testování? Obecně se nestabilita základní desky projevuje tuhnutím, restarty, nebo nefunkčností některých jejích komponent. Nefunkčnost komponent odhlaíme snadno, ale jak poznat ostatní? Osobně doporučuji použít zátěžové testy, osvědčil se mi program OCCT, který bez problémů zvládne plně vytížit i čtyřjádrové procesory. Nejvíce používám test Linpack v módu „Medium Data Set“, který využívá náročných výpočtů v lineární algebře.

 

 

Nastroj na testovani zakladni desky

Ilustrace 2: Program OCCT, který umí vašemu PC pořádně zatopit.


Pokud zátěžovým testem donutíme počítač k nestandartnímu chování, pořád ještě nemáme vyhráno. Na vině mohou být další komponenty a proto doporučuji jejich výměnu Klíčové jsou operační paměti, které jsou testovány spolu s procesorem a napájecí zdroj, na který jsou při testu kladeny zvýšené nároky.

 

Pokud skutečně odhalíte chybu v základní desce, tak stále nemáte vyhráno. Bez základní desky totiž nelze počítač provozovat. Při záruční opravě (často řešeno i výměnou za nový kus) má prodejce ze zákona měsíční lhůtu na vyřízení. Desky které mají po záruční době jsou obvykle založeny na starší architektuře a nemusí být jednoduché či výhodné sehnat náhradní. Rozhodně se při koupi základní desky vyhněte bazarům a internetovým aukcím, nejen já s tím mám negativní zkušenosti.

 

2 tipy na závěr:

  1. Před reklamací či výměnou desky zkuste do desky nahrát aktuální BIOS a nastavit ho do výchozího nastavení. Jedná se o ovládací SW celé základní desky a mnohdy může jeho aktualizace pomoci. Aktuální BIOS najdete vždy na stránkách výrobce. Pokud si nevíte rady, tak zde je pěkný článek týkající se aktualizace biosu.

  2. Problémy nemusí způsobovat pouze HW nestabilita. Například nesprávné ovladače. Aktuální sadu ovladačů najdete opět na stránkách výrobce základní desky, obvykle pod záložkou „support“.

 

 

Přeji hodně úspěchů s testováním stability.

Radek Šembera

v Brně 17.6.2011