Zapojení televize v domácí síti

Používání televize v domácí síti

V tomto článku vám chci nastínit, jaké všechny služby můžete používat pomocí televize ve Vaší domácí síti. Televize musí samozřejmě podporovat zapojení do sítě s přístupem na internet. Dále budu popisovat zapojení, které sám používám a které můžete vidět na následujícím schematickém obrázku. Na obou počítačích používám systém Windows 7.

angry birds

Obr. Schématické zapojení sítě s TV

Použité produkty k sestavení sítě

- wifi-router TP-LINK WR841ND, televize Panasonic TX-L42D25E, stolní počítač, netbook Acer 1810TZ, 2x 15metrů UTP kabelu, připojení k internetu :)

- orientační cena této sítě je cca 39 000 Kč (+ 500 Kč / měsíc = připojení k internetu)

 

Na routeru jsem nastavil a zabezpečil bezdrátovou síť (Wi-fi). K routeru jsem následně připojil do portu WAN kabel s internetem, do jednoho LAN portu jsem pomocí 15 m UTP kabelu připojil stolní počítač a do druhého LAN portu opět přes 15m UTP kabel televizi. Na obou počítačích jsem nastavil domácí síť. Nyní se můžeme vrhnout na zkoumání funkcí přímo na televizi.

 

K televizi lze přikoupit Wi-fi síťový adaptér a připojit se tak k routeru přes Wi-fi - toto řešení nepoužívám, protože je asi o 1300Kč dražší (lze použít pouze jeden podporovaný wi-fi usb adaptér).

 

3.2.1 spouštíme televizi

Po spuštění televize ještě nepoznáme žádnou změnu, ale po stisku tlačítka VIERA TOOLS na dálkovém ovladači se nám otevře nabídka, kde si můžeme vybrat z položek hudba, fotky, video - ty použijeme, pokud máme k televizi připojený USB flash disk a chceme z něj např. prohlížet fotky. Další dvě položky jsou Viera Cast a Media server. Na ně se podíváme trochu podrobněji.

Viera Cast - po otevření této položky se nám ukáže nabídka s YouTube, EuroSport, Nova Archív, ale také Skype - tuto funkci můžete využít až po zakoupení podporované kamery (opět její cena asi 1500 Kč). Jsou tam také další položky jako například počasí, kde si vyberete svou zemi a region a okamžitě máte k dispozici předpověď počasí. Také tam jsou podobné položky YouTube, které se zaměřují na trailery k většinou novým filmům. Celou tuto nabídku přidává přímo Panasonic, takže sami si nemůžete listovat na nepodporovaných stránkách.

 

Při vstupu do YouTube můžete napsat název klipu pomocí čísel ovladače (jako na mobilním telefonu) a vybrat si z nalezených výsledků. Také se můžete přihlásit na svůj YouTube účet a mít k dispozici svoje videa.

 

Po vstupu do Nova Archivu máte možnost vybírat videa z právě sledovaných, vysílaných či je můžete třídit dle názvů pořadů. Zajímavou vlastností je možnost přepnout se z Novy na aktuální novinky na portálu TN.cz.

 

Media Server - po kliknutí na tuto položku, se zobrazí výpis nalezených počítačů v síti. Po vybrání počítače a potvrzení výběru dostanete nabídku na video, hudbu a obrázky. Vybereme si například Video. Poté máme další výběr např. všechny videa, která si myslím stačí. Tato položka nám zobrazí všechna nasdílená videa - klasicky stačí na počítači přetáhnout videa, která chcete přehrávat na televizi do složky Filmy, které máte v knihovně (to platí i pro hudbu i obrázky - přetáhnout do svých složek). A nyní nám stačí pouze koupit brambůrky, pohodlně zasednout do sedačky a spustit přehrávání :). Filmy jdou samozřejmě pozastavit a převíjet vpřed i zpět rychlostmi 2x, 4x, 8x, 16x.

 

Aktuálně Panasonic rozšířil službu Viera Cast tak, že můžete prohlížet a přehrávat mediální soubory na všech webových stránkách, ne jen pouze na určených.

 

Snad jsem Vám nastínil, jak funguje služba Viera Cast od firmy Panasonic. Další značky jako LG, Sony atd.. mají zase svoji určitou službu podobnou Viera Cast, nevím jak moc jsou rozdílné, horší či lepší, protože jsem se k další takové nedostal. Pokud kupujete novou televizi, tak doporučuji ji koupit i s podporou takovéto funkce, protože pokud nestihnete například Ordinaci v Růžové zahradě :), tak nepotřebujete počítač a sledovat ji na jeho malém monitoru, ale uvidíte ji opět na své televizi pěkně pohodlně z Vašeho oblíbeného křesla.

 

20.6. v Brně

Antonín Crha